Koncert: PODKRKONOŠSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR – KONCERT NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Koncert: PODKRKONOŠSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR – KONCERT NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Koncert: PODKRKONOŠSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR – KONCERT NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Vstupné: 250 Kč

Po několikaleté přestávce se do Liberce vrací Podkrkonošský symfonický orchestr, když vůbec poprvé zavítá do Kulturního centra Vratislavice 101010, kam v poslední červnový den přiveze úspěšný odlehčený program s hudbou z muzikálů Noc na Karlštejně a Drákula nebo z Dvořákovy opery Rusalka.

Výraznou stopu v programu má jeho dirigent – turnovský hudební skladatel Martin Hybler, se kterým orchestr spolupracuje vůbec poprvé. Jeho suity ze Svobodových muzikálů Noc na Karlštejně a Drákula jsou základem programu stejně jako „Melodicon“ – skladba složená ze známých hudebních témat vloni zesnulého Miroslava Žbirky, pro kterého právě Martin Hybler aranžoval celou symfonickou desku a také dirigoval orchestr, který Žbirku na symfonických koncertech doprovázel.

V evropské premiéře hraje orchestr v tomto programu Hyblerovu (dnes velmi aktuální) skladbu „For Democracy“, kterou lze popsat jako energický hudební dialog mezi orchestrem a renomovaným Dvořákovým klavírním kvartetem. Dalším hostem večera je sopranistka a sólistka libereckého Divadla F. X. Šaldy Věra Poláchová, která za doprovodu orchestru zazpívá jak skladby z populární hudby, jako je píseň Jsi můj pán z již zmíněného muzikálu Drákula, tak skladby z hudby klasické, jako jsou árie Měsíčku na nebi z Dvořákovy opery Rusalka nebo Rachmaninovova „Vokalýza“ - téměř kultovní skladba beze slov pro sólový hlas a orchestr. I když je program jako celek odlehčený a určený pro nejširší publikum, zazní v něm i další symfonická díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.

Koncert je zároveň derniérou tohoto programu na území Libereckého kraje, orchestr s ním pak vystoupí již jen 2. 7. 2022 v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

 

Zpět na program akcí