PROGRAM

Přednáška: BANÁT – SRBSKO, RUMUNSKO
19.2.20 18:00

Přednáška: BANÁT – SRBSKO, RUMUNSKO

Vstupné: 80 Kč v předprodeji/ 130 Kč na místě

Cestovatel Pavel Chlum Vás provede po oblasti na břehu řeky Dunaj v Rumunsku a Srbsku, kde čeští kolonisté stavěli na začátku 19. století své domy a dosud se zde zachovalo několik čistě českých vesnic. Vystoupáme na jeden z nejvyšších vrcholů Jižních Karpat – Retezat, v druhé části přednášky navštívíme celkem čtyři české vesnice – Šumice, Rovensko, Gerník a Svatou Helenu, kde si popovídáme s místními lidmi a přesuneme se o několik let zpět v čase. Ve třetí se přesuneme do Srbska a po prozkoumání městečka Bela Crkva s velkou spoustou Čechů a českých stop, navštívíme i vesničku Češko Selo, poznáme hrady podél Dunaje a také úžasné přírodní scenérie národního parku Djerdap a přehrady Železná vrata.

Banát představuje pro Čechy skutečně zvláštní místo: je velmi snadné cítit se tam jako doma, ačkoliv se nacházíte téměř tisíc kilometrů od rodné hroudy, na jihu Rumunska. Čas jako by se zastavil v dobách našich babiček – a vy se tak ocitnete na české vesnici 19. století.

Takový unikát jinde nenajdete. Vesnice v nedotčené rumunské přírodě a v nich potomci českých přistěhovalců. Mluví starou češtinou, žijí tak, jak se na našem venkově žilo před dávnými časy, a nejsou závislí na moderních technologiích. Specifická komunita je však v posledních letech v ohrožení – mladí odcházejí a s nimi také mizí naděje na pokračování dvousetleté historie místních Čechů.

zpět
Kapacita sálu je omezená, doporučujeme včasný nákup vstupenek. Děti do 3 let mají vstup zdarma bez nároku na místo (pouze se svým doprovodem s platnou vstupenkou). U večerních akcí dbejte prosím na adekvátní společenský oděv. V případě příchodu po začátku představení nemusíte být vpuštěni do hlediště. Pořadatel si vyhrazuje právo změnit uspořádání sálu.
FACEBOOK PROGRAM
created by CTECH s.r.o. ©2012